Кому потрібний «вакуум»?

Відповідь на це коротке питання, на подив багатьох навіть технічно освічених людей, виявляється настільки широким, що висвітлити його можна хіба що в невеликій статті. Що ми зробимо.

Отже, в яких галузях промислового виробництва необхідно створення робочих зон зі зниженим атмосферним тиском, без чого виконання необхідних технологічних процесів або просто неможливо, або призводить до незадовільної якості кінцевого продукту, або для отримання якісного продукту доводиться використовувати техпроцеси та обладнання з підвищеними показниками витрат енергії та матеріалів (порівняно з використанням операції «вакуумування» робочого простору).

Використання вакуумних насосів забезпечує зниження витрат енергії до 50% у технологічних процесах – від виробництва харчової та м'ясомолочної продукції до електронних та пластикових виробів, від поліграфії до упаковки.


Першим використанням вакуумного устаткування великих промислових масштабах стало виробництво на початку ХХ століття електровакуумних ламп – спочатку освітлювальних, а трохи пізніше – радіоелектронних. До того часу вакуумні насоси були напівкустарними одиничними виробами, які виготовлялися в наукових лабораторіях, в яких вони були необхідні для проведення фізико-хімічних досліджень. Винайдені в ті далекі роки вакуумні насоси, що працюють на основі різних принципів дії у різноманітних конструктивних виконаннях, удосконалювалися та «попутно» позиціонувалися для застосування у певних галузях виробничої діяльності.

Завдяки цьому багаторічному науково-інженерному пошуку в наші дні на світовому ринку вакуумного обладнання пропонується безліч спеціалізованих установок та систем, які відповідають запитам технологів практично всіх галузей промислового виробництва.

Сьогодні вакуумні насоси (ВН) та системи на їх основі забезпечують можливість успішного розвитку бізнесу у найширшому спектрі – від металургії до мікроелектроніки та фармацевтики.

Пройдемося за цим списком від «макро-до мікрододатків»:

  • На підприємствах гірничодобувного комплексу ВН використовуються для фільтрації рудних порід, для відкачування шахтних газів, а також у системах пиловловлення.
  • У металургії – для дегазації металів та сплавів під час їх плавки та розливу у форми, при спіканні порошків тугоплавких металів (порошкова металургія) та при термообробці металів (для виключення реакції металів з атмосферними газами та домішками).
  • У будіндустрії – для зневоднення азбоцементних конструкцій при формуванні, деаерації глини в екструдерах під час виробництва цегли та керамічної плитки.
  • В ядерній енергетиці – для відкачування технологічного вакуумного обладнання.
  • У скляній промисловості – при виробництві листового скла для його притиску при транспортуванні, при виготовленні триплексів (багатошарового скла) для створення вакууму в мембранних пресах, при виготовленні фігурних виробів зі скла для їх гарячого формування.
  • У комунальному господарстві – для фільтрації у водоочисних станціях, деаерації води у пристроях підживлення водогрійних котлів, флотації стічних вод.
  • У деревообробці – для сушіння деревних заготовок, для холодного пресування деревинно-стружкових плит.
  • У меблевому виробництві – у процесах шпонування та склеювання деталей (у тому числі – криволінійних), для притиску оброблюваних листових заготовок на верстатах з ЧПУ, вакуумного притиску для перенесення, пневмотранспорту.
  • У хімпромі – для створення зниженого тиску повітря в реакторах, фільтрах та дистиляторах.
  • У нафтохімії – для вакуумного екстрагування дистилятів олій з парафінів та відділення тетра- та пентамерів при синтезі олефінів, у процесах синтезу складних ефірів та жирних кислот, регенерації розчинників, перегонки нафти.
  • В електротехнічній промисловості – для створення зниженого тиску повітряного середовища в екструдерах при виготовленні та нанесенні пластикової ізоляції на дроти та кабелі, для дегазації та зневоднення трансформаторних масел, а також при просоченні обмоток трансформаторів.
  • В електронній промисловості – в установках напилення тонких плівок (провідних, діелектричних, оптичних тощо), для створення зон (кімнат) зі зниженим атмосферним тиском та підвищеною чистотою повітря при виробництві дисплеїв, інтегральних мікросхем, фотовольтаїчних елементів та інших напівпровідникових та електровакуумних приладів, утримання деталей під час монтажу друкованих плат.
  • У фармацевтичній промисловості – для рекуперації розчинників, наповнення ємностей, створення вакууму у сушарках, реакторах та центральних системах.
  • У виробництві прецизійних оптичних елементів (лінз) для дегазації скла.
  • При лиття автомобільних шин для дегазації гуми.
  • У харчовій промисловості – у куттерах, шприцах та м'ясомасажерах, для видалення пір'я з тушок птахів та пакування готової продукції, для приготування, випарювання, транспортування та пакування молочних продуктів та сиру, для перегонки, дегазації, деодорування рослинних олій, для деаерації в екструдерах при виробництві макаронних виробів, для перегонки алкогольних напоїв тощо.
  • У тютюновому виробництві – для стерилізації, сушіння та упаковки.
  • У легпромі – для зневоднення та сушіння текстилю та шкіри.
  • У поліграфії – для притиску паперу в машинах.
  • У вакуумних (всмоктувальних) пневмотранспортних системах – для переміщення сипучих продуктів під дією розрідженого повітря, що «втягує».
  • У медустановах – у стоматологічних установках та аспіраторах, в антибактеріальних вакуумних фільтрах, у відкачувальних станціях рідкого секрету.

Без використання вакуумного обладнання сьогодні не обходиться практично жодна автоматизована конвеєрна лінія, оскільки «присосочне» утримання виробів на стрічках, що рухаються – один з найважливіших механізмів, що забезпечують їх безперебійну роботу і в процесах виробництва компакт-дисків, і при транспортуванні всіляких деталей із пластмас, і при виконанні операцій складання та пакування на конвеєрах.

І, звичайно ж, вакуумне обладнання є неодмінним атрибутом науково-дослідних та проектно-конструкторських організацій, які розробляють нові технології виробництва.

Які бувають типи вакуумних насосів та у чому відмінності в їх технічних характеристиках, ви можете переглянути у розділі нашого сайту «Вакуумне обладнання».

СК Трейдинг Груп

Розсилаємо лише важливу інформацію