Застосування насосів при вакуумному литті

Вакуумне лиття (V) та лиття за газифікованими моделями (EPC) також називають литтям під негативним тиском, де "V" від англійського слова Вакуум (Vacuum). Таке лиття відрізняється від традиційного лиття в піщану форму тим, що не застосовується клей, оскільки для вакуумного лиття (V) застосовується пластикова плівка для ущільнення піщаної форми.

В порівнянні з традиційним литтям у піщану форму вакуумне лиття (V) та лиття за газифікованими моделями (EPC) має наступні переваги:

По-перше, під час лиття під дією всмоктування утворюються піщані раковини, в даному випадку лиття характеризується високою щільністю виробу, гладкою поверхнею, більш чітким і точним розміром;

По-друге, економія енергії та більш чисте виробництво. Для вакуумного методу та технології прес-форм часто застосовується суха формувальна суміш, при цьому немає необхідності в сушінні, зменшується споживання вугілля, хоча через тривале застосування вакуумної машини, злегка збільшується енергоспоживання, але значно зменшується кількість пилу, зберігається людський капітал та підвищується ефективність лиття, значно скорочуються трудовитрати, у процесі лиття виділяється менш небезпечний газ, по-справжньому екологічно чисте виробництво.

Важливим пунктом вакуумного виробництва є вибір вакуумного пристрою, технологія роботи даного пристрою, перш за все, потрібно визначити подачу вакуумного насоса з огляду на такі фактори:

  1.  необхідність роботи під вакуумом, а також розмір та кількість ливарних форм з піском;
  2.  кількість фасонних виливків;
  3.  розмір і форма виливка;
  4.  розташування щодо проникності мембрани на поверхні прес-форми, за допомогою пластикової плівки по зазору можна контролювати кількість повітря, яке потрапляє в прес-форму, тому при заливці необхідно використовувати невелику кількість формувальної фарби, що забезпечить вакуумну машину «вторинним герметизуючим шаром».

Процес лиття

  1.  виробництво за допомогою приймальної коробки та покриття від раковин;
  2.  обробка пластикової плівки в пластичному стані при температурі від 80 ℃ до 120 ℃, в той же час під дією всмоктування вакуумного насоса утворюється модель з тонкої плівки;
  3.  фільтрація за допомогою відкачуваної труби ливарної форми, на моделі утворюється гарне покриття пластиковою плівкою;
  4.  заповнення піском без зв'язуючої речовини та додавання сухого кварцового піску зі ступенем дисперсності 100-200, пресування піску, вирівнювання, нанесення ізолюючого шару на тонку плівку, відкриття клапана для випуску піску, отримання прес-форму за рахунок різниці тисків усередині та зовні (приблизно 300 ~ 400 мм.рт.ст.). Під дією перепаду тисків виливок формується з високою твердістю, за показаннями твердоміра приблизно 95;
  5.  видалення моделі у вакуумі та продовження роботи з кресленням. Прес-форма залишається до застигання виливки. Залежно від типу дотримується певний порядок;
  6.  заливка ливарної форми;
  7.  витяг прес-форми після застигання металу, яка руйнується при внутрішньому тиску близькому до атмосферного.

Вакуумний пристрій складається з вакуумних насосів, буферного резервуара, резервуара для видалення пилу та системи трубопровідних засувок. Ступінь розрідження у вакуумному насосі та вибір робочого об'єму формування особливо важливі для ефективності процесу. Зазвичай у виробництві застосовується високий рівень розрідження – приблизно -66500 Па (- 500 мм.рт.ст.).

Буферний резервуар – це герметичний контейнер, необхідний для стабілізації системи вакуумного тиску, тиск буферної системи впливає на формування та фільтрацію пилу.

Через тривале використання та заливання розплавленим чавуном екран ливарної форми з піском легко ушкоджується, пісок призводить до зменшення всмоктування вакуумного насоса, тому слід збільшити пиловловлювач вакуумного насоса; для цього потрібно приєднати резервуар для видалення пилу до рідинно-кільцевого вакуумного насоса для підвищення довговічності вакуумного насоса.

У ливарній промисловості з'явився новий метод лиття – вакуумне лиття (V). Вакуумне лиття (V), а саме принцип вакуумного ущільнення, полягає у застосуванні пластикової плівки для герметизації ливарної форми з піском, використанні повітря всередині насоса, формуванні різниці тисків усередині та зовні прес-форми та ущільнювати формувальну суміш для утворення усадкової раковини. Вакуумне лиття (V) відрізняється від традиційного лиття в піщану форму тим, що не використовується клей, отже, зменшується інтенсивність струминного очищення і формування, а також зменшуються трудовитрати з очищення піску, що налип, з поверхні виливки, швидкість відновлення піску може досягати більше 95%. /p>

Метод вакуумного лиття (V) забезпечує виробництво виливків високої якості, з гладкою поверхнею, чіткими контурами, точними розмірами, однаковою твердістю, що збільшує довговічність виливків, яка підтверджена користувачами, за рахунок чого цей метод є переважним для використання.

СК Трейдинг Груп

Розсилаємо лише важливу інформацію